poniedziałek, 12 listopada 2012

Topinambur

Topinambur

Tak jak wielu osobom mówiłam , mamy parę arów topinamburu , którym możemy się podzielić 5 zł. za kilogram (topinambur jest z ziemią tzn nie myjemy go ), można dzwonić 695 888 329 odbiór osobisty
Topinambur jest w pełni naturalny , był uprawiany w naszym ogrodzie , bez żadnych nawozów i innego rodzaju chemikali czy ulepszaczy , a co to takiego ten topinambur …?

Topinambur to słonecznik bulwiasty, został przywieziony w XVII wielu do Europy, zawiera inulinę, dlatego jest warzywem bardzo cenionym , szczególnie dla osób chorych na cukrzycę .

Wikipedia tak opisuje walory lecznicze Topinamburu
„ Bulwy topinamburu są wartościowym składnikiem diety diabetyków[36] i osób po chemioterapii[4]. Inulina pomaga w normalizowaniu glikemii, a razem z pektynami i błonnikiem pomaga w oczyszczaniu organizmu, wiążąc szkodliwe związki i przyśpieszając ich wydalanie poprzez pobudzanie ruchów jelit. Dzięki temu też bulwy mogą pomagać przy zaparciach. Mają poza tym działać jako immunostymulator, osłonowo na wątrobę i zapobiegać zakażeniom dróg moczowych[22]. W lecznictwie ludowym topinambur wykorzystywany był także przy cukrzycy, otyłości, chorobach układu krążenia[22] oraz reumatyzmie[4]. Analizy dowodów naukowych przeprowadzane przez ekspertów na prośbę Komisji Europejskiej nie dały potwierdzenia przypisywanego topinamburowi korzystnego działania na mikroflorę jelit, ułatwiania utrzymania masy ciała oraz zmniejszania stężenia laktozy – istotnego przy nietolerancji tego cukru[37]. Opublikowane zostały natomiast doniesienia o działaniu cytotoksycznym na dwie linie komórkowe raka sutka seskwiterpenów laktonowych wyizolowanych ze słonecznika bulwiastego[38] oraz działaniu przeciwnowotworowym białek wyizolowanych z bulw[39].
Sproszkowane bulwy topinamburu wchodzą w skład preparatu „Topinulin” „

Sposoby przyrządzania wg wikipedii
„Obecnie bulwy spożywane są jako warzywo zwykle po przegotowaniu, gotowaniu na parze lub upieczeniu. Mimo że polecane bywają do spożycia także w stanie surowym, w postaci takiej powodują wzdęcia[24] u niektórych osób[7]. Według części źródeł obróbka cieplna powinna trwać dłużej niż godzinę, przy czym w miarę upływu czasu bulwy stają się coraz słodsze[34]. Inne źródła podają, że podczas gotowania należy uważać, bo łatwo bulwy rozgotować – w takim przypadku w ciągu kilku minut zmieniają się w papkę[7]. Ze względu na to, że najwięcej witamin znajduje się tuż przy powierzchni bulw, nie zaleca się ich obierania[24]. Przed spożyciem wymagają oczyszczenia za pomocą szczoteczki i dokładnego umycia[7]. Zaleca się dodanie octu do wody, w której gotowane są bulwy. Walory smakowe poprawia dodanie do potrawy startej gałki muszkatołowej[24]. We Włoszech i Francji bulwy używane są do przygotowywania zup[15]. Poza tym przyrządzane są podobnie do ziemniaków, włączając w to sporządzanie delikatnych frytek[7], a także chipsów[35]. Polecane są także w marynacie[7] oraz zapiekane z serem cheddar[24]. Poza spożywaniem bulw, wykorzystywane są one do produkcji inuliny oraz fruktozy, a pieczone bulwy mogą być też stosowane jako substytut kawy[4]. „
Ja za topinamburem powiem szczerze nie przepadam, ale eksperymentuję z nim non stop, również będę wdzięczna za Wasze pomysły, bo wiem, że jest to bardzo cenne warzywo i może wreście coś sprawi, że się w nim rozsmakuje .
Parę przepisów
Surówka z topinamburu
Utrzeć topinambur na grubej tarce , jest tak albo dodać sos w zaleści od upodopań olejowy bądź śmietanowy może być czosnkowy , miodowy , sezamowy wg pomysłów i zapotrzebowania na smaki

Topinambur jak ziemniaki
Wyszorować i ugotować jak ziemniaki można dodać sól

Topinambur jak frytki
Uśmażyć w głębokim oleju ,

Można dodawać w niewielkich ilościach do zup jarzynowych , placków ziemniaczanych np. zamiast 20% ziemniaków itp. , wszędzie tam gdzie można wykorzystać ziemniaki , tam można topinambur , najlepiej na początku zastępując 20% ziemniaków topinamburem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz